Pääkallokasukka takaisin Pirkkalaan joukkorahoituksella
Pirkkalan kirkon kirkkotekstiilien uusimisen yhteydessä ilmeni, että jakamattoman Pirkkalan seurakunnan aikainen historiallinen ja upea musta messukasukka vuodelta 1839 on piilotettu Nokian kirkon kellariin.
Kasukassa on mustalle sametille kirjailtu hopealangoin mm. suuri risti, jonka juurella on pääkallo, sääriluut ja ruumismato.
– Siitä se ajatus sitten lähti, pääkallo ja ruumismadot ovat pirkkalalaisen kirkkotaiteen ytimessä, ja tarvitsemme mustan messukasukan joka tapauksessa uuteen kirkkotekstiilisarjaan. Ostetaan vanha messukasukka takaisin meille, eiköhän hinnasta päästä nokialaisten kanssa sopuun, pohtii S.A. Mettinen, kirkkotekstiilityöryhmän puheenjohtaja.
Messukasukan rahoittamiseksi seurakunta järjestää osakeannin. Lähetysmyymälä-kahvila Sirpakassa voit 1.4. merkitä kasukkaosakkeita. A-sarjan osake maksaa 1000 euroa ja se antaa oikeuden lainata kasukkaa käytettäväksi osakkeenomistajan ja hänen lähiomaisensa hautajaisissa. B-sarjan osake maksaa 500 euroa, tähän osakkeeseen ei sisälly lainausoikeutta.
– Pirkkalan seurakunta on eteenpäin katsova ja kokeileva seurakunta, ja kokeilemme nyt tällaista ainutlaatuista rahoitusmallia. Kokeilun vuoksi osakeanti kestää vain yhden päivän, tervetuloa merkitsemään osakkeita keskiviikkona 1. huhtikuuta, S.A. Mettinen kehottaa.
Wed Apr 01 00:01:00 EEST 2026