Uutislistaukseen

Pirkkalan kirkkotekstiilit suunnittelee taiteilija Aino Kajaniemi

Aino Kajaniemi esittelee luonnosta vihreästä sarjasta.

Aino Kajaniemi esittelee luonnosta vihreästä sarjasta.

Pirkkalan seurakunta tilaa Pirkkalan kirkon uudet kirkkotekstiilit tekstiilitaiteilija Aino Kajaniemeltä.

Aino Kajaniemi on 1955 syntynyt kansainvälisesti ansioitunut tekstiilitaiteilija, joka kutoo työnsä itse pystykangaspuissa. Hän on aiemmin suunnitellut tekstiilit yhdeksään kirkkoon tai kappeliin Suomessa.
Aino Kajaniemen suunnittelemien Pirkkalan kirkon uusien kirkkotekstiilien nimi on ”Lumen mundi” eli suomeksi ”Maailman valo”. Kajaniemen suunnitelmien taustalla on Pirkkalan seurakunnan edellisen strategian ja Suomen evankelisluterilaisen kirkon arvot usko, toivo ja rakkaus. Lisäksi suunnittelun taustalla oli vahvasti paikalliset näkökulmat, kuten esimerkiksi kirkon arkkitehtuurin lähtökohdat, paikallinen luonto, seurakunnan yhteisöllisyys, Tuula Lehtisen teosten värit ja symboliikka sekä Pirkkalan seurakunnan poikkeuksellisen pitkä historia. 

Alustavan aikataulun mukaan ensimmäisenä käyttöön saataisiin valkoinen värisarja kesällä 2026. Kaikki värisarjat olisivat alustavan aikataulun mukaan valmiina vuoden 2027 loppuun mennessä.

Pirkkalan kirkon nykyiset kirkkotekstiilit ovat olleet käytössä jo yli 30 vuotta ja niitä on alunperinkin hankittu vajaat sarjat. Nämä tekstiilit kunnostetaan käytettäväksi edelleen Pirkkalan Vanhassa kirkossa.

Kirkkotekstiilihankinnan edellytyksenä on, että kirkkovaltuusto myöntää talousarvion yhteydessä hankkeeseen tarvittavan määrärahan. Kirkkotekstiilihankinnan kustannusarvio on 84 000 euroa. Investoinneissa hankkeeseen varataan 100 000 euroa. Pirkkalan seurakunnan kirkkoneuvosto päätti valinnasta 27.11.2025.


Luonnospiirros ja kudontanäyte Pirkkalan koivun lehdestä.

Fri Nov 28 10:42:12 EET 2025